Denge (Cem Şancı)

Üstadın sözleri ile,

------
elli yıl önce evliliğin, toplum baskısından kaçış olduğunu artık herkes kabul ediyor. ergenlik dönemlerine girmiş erkek ve kızların ortalıkta dolaşıp toplumun namusuna yönelik tehlike arz etmemesi için yine toplumun uygun gördüğü bir çözümmüş evlilik. birbirini ilk defa gören iki insanın arasında nasıl bir aşk söz konusu olabilir ki ikinci buluşmaları evlilik bağı altında zifaf odasında gerçekleşsin? kadınların eşitlik, özgürlük diye yakınmalarına sebep olan sorunlardan biri bu değil miydi? tarihin, olayları gerçekleştiği dönemin özelliklerine göre değerlendirme kuralı gereği, bu gün o evliliklerde bir suçlu da bulamıyorsunuz. ne o kızla evlenmeyi kabul eden damat, ne aileler, ne toplum o şartlar altında suçlu olamıyor. ama ortada kurban edilmiş masum bir kadın olduğu ortada. bu günse, kadınların o kabuklaşmış “masum” görüntülerini siper gibi kullanarak ihanetlere, yalanlara, dolanlara başvurduklarını inkar edebilir misiniz? erkekler de elbette kör değiller ve tüm bunları görüyorlar dolayısıyla iki cinsin birbirine güveni gittikçe yok oluyor. aşık olmanın, saflık olarak tanımlandığı bir dönemi yaşıyoruz ama sonsuza kadar sürmeyecektir çünkü böyle giderse insanlık paranoyaların altında ezilip hasta bir toplum olarak birbirini yok edecektir ki insan iradesi tehlikeyi görüp önlem almaya şartlanmıştır ve buna izin vermeyecektir. sonunda bu akıl almazlığı artık kaldıramayıp 68’lerin çiçek çocukları gibi isyan edecek bir nesil ortaya çıkacak ve iki cins arasında yeni bir denge kurulacaktır. ama biz bu kargaşayı, kavgayı, diş geçirmeyi, güvensizliği, ihanetleri, yalanı yaşayan nesil olacağız gibi görünüyor, ne yazık ki.
------

Cem Şancı

5 yorum:

 1. cem şancı; kezbanların düşmanı korkulu rüyası. belki de ipliklerini pazar çıkarma konusunda öncü olmuş bi lider. yine de görüyorum ki oldukça ılımlı bir yaklaşım sergilemiş.

  biz arada kalmış nesil, modern ya da geleneksel olmayı başaramamış, teknoloji ve ilkellik arasında sıkışmış şanssız bir nesil olarak en kötü dönemin en kötü şartlarında ilişkiler yaşıyoruz yahut yaşamıyor sadece dışardan izliyoruz 'doğru insanı' bekleyerek.

  aslında içsel olarak biliyoruz ki, o doğru insan bizi bulmayacak. yaut buna şartlandık. inanmaya mecalimiz yok. işte bu varış noktasında tek emelimiz, insanların bi nebze olsun farkındalıklarını arttırarak düzelmeye davet etmek. çünkü aslında hepimizin ortak korkusu yalnızlık ve aşka doymadan ölecek olmak. biz aşkı parayla, güçle ölçenlerden değil de gerçekten ruhundaki fırtınalarla aşkı yaşayanlardan olmayı arzu ederek bu toplumda gerçekten ütopik arzular içerisinde miyiz? işte bunun cevabı burada işlenen toplumsal konularda saklı...

  _devrim_

  YanıtlaSil
 2. Entropiyi alevlendirecek ateşe sahibiz sevgili Cem Şancı, FEUER FREI!

  YanıtlaSil
 3. Cem Şancı, sadece bir kelimeyle, 'kezban' kelimesiyle, sosyo-psikolojik bir devrim başlattı. 'kezban nihilizmi'ni teşhis ettiği için bile binlerce kez teşekkür etsek azdır.

  Teşhisi yaptık, tedavi de edeceğiz. Varsın biz harcanan nesil olalım, buna değer. Kaybedecek bir şeyimiz yok, çünkü kezban gibi 'kendini kadın zanneden' bir kadın tipinin yetişmiş olması zaten kaybetmiş olmak demek, hem erkek için hem kadın için. Oysa kazanacak çok şeyimiz var: en başta samimiyet.

  YanıtlaSil
 4. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 5. Allah Razı Olsun Cem Abi

  YanıtlaSil