22 Haziran 2012 Cuma

ilişki ve maddiyat


İlişki nedir? maddiyat hırsı nedir? Bloğu açtığımdan beri bu konular üzerine bir çok eleştiri, hakaret ve küfürlü mailler aldım. Bu mailleri atanları az çok tahmin edebiliyorsunuz.

Kezbanların birinci öncelliği "kimisi açık açık belirtirken kimisi üstü kapalı ima etse de" maddiyat hırsıdır. Bunu, evleneceği erkek için istemedikleri gün gibi ortadadır, yani "sevgilim paran var doya doya harca, beni boşver" diyen bir kezban yeryüzünde yoktur. Önce bu bilinmelidir.

İçten pazarlıklı, kurnaz ve ikiyüzlü kezbanlar, kamiller ile evlendiğinde hayatlarında, maddiyat hırsı, açgözlülük ve hilekarlık genelde eksik olmaz.

Maddiyat hırsı asla kalıcı bir doyumu bulamaz, aslında maddiyat temelli bir evlilik tiyatrosunda  asıl siki tutan kamillerdir. Uyanık kezban, sigorta kapsamında bir de çocuk dünyaya getirdiğinde iş işten, can tenden çoktan geçmiş olur. Kamiller, para ve mallarını sunarak kezbanı satın almıştır, peki ilişkinin sürekliliği ne olacak? Söyleyeyim, it gibi daha çok para kazanmak için çalışacak ve kezbanın bitmek tükenmek bilmeyen maddi hırslarını karşılayacaksınız, ola ki karşılayamadınız? İşte o zaman "anamın evinde elim sıcak sudan soğuk suya girmiyordu, hayatım ne hale geldi, mutlu değilim, millet tatil yapıyor avrupa geziyor, fakirsin, eziksin, bi boku beceremedin" laflarını YUTARSIN!

Neden mi? Çünkü maddi kudretini sundun ve o aldı! Olay bu kadar basit..

İlişki ve maddi hırs, bu ikisi nasıl bir araya gelebilir?

Birisi çok acımasız, hırslı, açgözlü, çıkarcı ve en önemlisi işin içine para girmiş. Diğeri ise, çok farklı bir süreç, sevgi, saygı, esneklik, uyum, kendini yadsıma, mutlu yaşamak var. En önemlisi, insani değerler ve kendini silen bir şevkat var, egemenlikten ve sahiplikten kendini arındırmış bir tutum var. Bu ikisi nasıl bir araya gelebilir?

   

   

11 yorum:

 1. ilk kez diksiyon arayan birini görüyorum. Bence bu yaptığın analizden daha ilginç.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. diksiyon değil o, direksiyon yazacakmış aslında, ew araba gibin ;)

   Sil
 2. bloğu yeni gördüm, bir şey soracağım. maddi durumu üst düzeyde derken taban ne? mesela benim maaşım 2000 lira. yeter mi? yoksa 5 haneli mi istiyor? anlamadım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yok hayır öyle değil, yanlış anlamışsın.
   maddiyat derken para değil, materyal diyor.
   yani evrende en çok bulunan şey neyse sende de olacak.
   yani hidrojen olacak.
   evet hidrojen..
   ne kadar çok hidrojenin varsa o kadar "maddiyat"sın..

   Sil
 3. Katılmıyorum. Evrende en çok bulunan şey kara enerjidir. Bunun yanında madde ve enerjini de aslında aynı şeydir. Ayrıca ışık hızında giden bir kamyonu sollayıp dikiz aynasından hareket çekerseniz paralel evrene geçersiniz.

  YanıtlaSil
 4. @23.30 u kaçırttınız bloktan, daha da gelmez

  YanıtlaSil
 5. Bu kezbanları zenginim diye kandırıp sikmek caizmidir? Müftü var mı buralarda?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. benim dayım müftü... bi sorayım ben..

   Sil
 6. ciddi bi ilişkisi olupta bu kezbanın karşısına cıkacak olan yok mu la?
  sonra da diksiyon aramış beyaz atlı prensinde.sen düzgün cümle kurmayı öğren de bi gel hele.
  ha acık acık hali hazırda ciddi bir ilişkisi olan birini aramıyorsan tabi.

  YanıtlaSil
 7. maddiyatı, diksiyonu, eğitimi iyi olan seni ne yapsın len.

  YanıtlaSil
 8. çok affedersiniz ama aşk vs. yoksa ve sen ilk şart olarak üst düzey gelir ve eğitim istiyorsan, önce kendi kıçına dönüp bir bakacaksın. İstekleri okursan karının harvard mezunu olduğunu sanırsın ama 2 yıllık önlisans mezunu bir kezban. Allah size akıl fikir versin, doyumsuz kevaşeler.

  YanıtlaSil